STAFF LIST

HEADTEACHER

Mr R Taylor

 

DEPUTY HEADTEACHERS

Mr S O’Brien

Mr S Richardson

Mr T Roe

Mr R Spandl

Mr H Rissbrook

 

ASSISTANT HEADTEACHERS

Mrs I Eames

Miss S Iqbal

Mr J Course

 

SENIOR LEADER OF THE LEARNING COMMUNITY

Miss R Elliott (Green Lane)

Mrs L Josiah (Gosfield Road)

Miss E Valentine

Mr J Walker

Mr J Sullivan

 

BUSINESS MANAGER

Ms E Lines

 

LEADERS OF THE LEARNING COMMUNITY

YEAR 7

Miss A Holland

Miss C Fagan ( Assistant LLC )

 

YEAR 8

Mr D Akinrinmade-Bryan

Mr S Ahmed (Assistant LLC)

 

YEAR 9

Miss H Hamid

Miss N Montgomery (Assistant LLC)

 

YEAR 10

Mr J Mickelburgh

Miss K Neale  (Assistant LLC)

 

YEAR 11

Miss H Bhudia

Mr P Ndiaye (Assistant LLC)

 

YEAR 12

Dr F Cook

Mr I Saleem (Assistant LLC)

 

ART

Mrs J Barrett (Subject Leader)

Mrs H Davis

Mr J Hamill
Miss L O'Neill

Miss R Rai

 

BUSINESS STUDIES

Miss K Bevan (Subject Leader)

Mrs Z Azad

Mrs K French

Mr G Ikyemfu

Mr R Zaman

 

DANCE

Mrs S Crisp (Subject Leader)
Miss H Thornton

 

DESIGN AND TECHNOLOGY

Mr S Marsh (Subject Leader)

Mr E Davis

Miss N Deboo

Miss N Montgomery

Miss P Voo

 

ENGLISH

Mr Butler (Subject Leader)
Mr S D Butler

Mrs J Crowther-Green

Miss I Eames

Miss A Forsey

Miss A Gornall

Miss H Hamid

Miss A Holland

Mr S Johnson

Mr N McNickle

Mrs L Mullen

Mr M Mullen

Miss L Sacre

Miss N Sheffield

Ms L Stansfeld

Miss J Tiplady

Miss H Twigg

Mr J Wells

Miss J Welton

Miss F Zahid

Miss S Zuccaro

 

DRAMA

Mr S D Butler (Subject Leader)

 

FILM AND MEDIA

Mr S Johnson (Subject Leader)

Mrs E Evans

Mr P Williamson

 

FOOD TECHNOLOGY

Mr A Mwangi (Subject Leader)
Miss N Deboo

Mrs A Ekeoma

Miss A Kiruthi

 

BEAUTY

Mrs J Rose (Subject Leader)

Miss J Moss

Mrs J Wallis

 

GEOGRAPHY

Miss E Delgaty (Subject Leader)

Miss K Howard

Miss H King

Miss L Manville
Mr A Marshall

Mr D Rossi

 

 

HISTORY

Mrs L Hustwayte (Subject Leader)

Mr A Akbar

Mr A Crosbie-Jones

Mr L Forde

Miss K Staten

Miss M Lockwood

Mr J Mickelburgh

Mr S Norwood

Mr S O’Brien

 

RELIGIOUS EDUCATION

Miss E Valentine (Subject Leader)

Mr J Course

Miss E Delgaty

Miss K Shaikly

Mr P Vaughan-Fowler

 

ICT AND COMPUTING

Mr S Henry (Subject Leader ICT)

Mr R Hylton (Subject Leader Computing)

Mr D Akinrinmade

Mr M Essex

Mr S Richardson

Mrs A Shergill

Mr L Van Gelder

 

MATHEMATICS

Mr A Whitfield (Subject Leader)

Mrs K Ahmad

Miss A Avram

Miss K Begum

Miss H Bhudia

Mrs K Dow

Miss E Georgaka

Miss A Greening

Mr B Howarth

Mrs N Hussain

Miss S Iqbal

Miss R Korimbocus

Miss J Mann

Miss G Morris

Mr G Race

Mr H Rissbrook

Mr I Saleem

Mrs L Sparks

Miss H Uddin

 

 

MODERN FOREIGN LANGUAGES

Miss C Thomas (Subject Leader)

Mrs L Ansell

Mrs E Allen

Miss L Bubaton

Mr C Carder

Mr T Kidgell

Miss E Muller

Mr P Ndiaye

Mrs A Sloan

Miss M Watson

 

MUSIC

Miss L Brennan (Subject Leader)

Mr P Collins

Miss C Fagan

 

PHYSICAL EDUCATION

Mr P Goyette (Subject Leader)

Mrs J Barker

Miss C Bond

Miss H Brown

Mr P Cook

Mr D Curtis

Miss R Elliott

Miss C Higginson

Mr R Honey

Mr C O’Neil

Mr B Taylor

Miss H Thornton

Miss K Walker

Mr L Wilkins

 

PSYCHOLOGY

Mrs P Harvey (Subject Leader)

 

SOCIOLOGY

Mr P George (Subject Leader)

 

SCIENCE

 

Mr N Power (Subject Leader)

Mr S Ahmed

Miss V Bitnarajah

Miss C Buckley

Dr F Cook

Mr A Davison

Miss A Gallant

Mr M Harper

Mr S Hunt

Mrs L Josiah

Miss S Lim

Miss C Lucey

Miss K Neale

Mr A Noone

Mr N Power

Mr T Roe

Dr L Rogers

Mr Y Saito

Mr R Spandl

Ms S Springall

Mr A Swierzbinowicz

Mr J Sullivan

Mr D Tann

Mr J Walker

Mrs B Ward

Mrs A Whyte

 

 

 

 

 

 

ALUMNI

NEWS

BEAUTY SCHOOL

LEISURE CENTRE

RUGBY ACADEMY

 

(A) Lower Site

Green Lane Lower Site

Dagenham

Essex

RM8 1AL

Tel: 02082704222

Fax: 020 8270 4220

office@robertclack.co.uk

(B) Upper Site

Gosfield Road Upper Site

Dagenham

Essex

RM8 1JU

Tel: 020 8270 4200

Fax: 020 8270 4210